82364
Book
In basket
Flagi pokrył kurz / William Faulkner ; przełożył i napisał posłowie Maciej Płaza. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : PIW, 2023. - 475, [4] strony ; 20 cm.
(Proza Światowa)
Staruszek Falls jak zwykle wprowadził Johna Sartorisa do pokoju, przeszedłszy trzy mile z okręgowej farmy dla ubogich, wniósł ducha zmarłego niczym zapach, czystą pylną woń swoich spłowiałych ogrodniczków, do pokoju, gdzie siedział syn zmarłego i gdzie oni dwaj, biedak i bankier, mieli przesiedzieć pół godziny w towarzystwie tego, który przekroczył śmierć, a potem wrócił. (Fragment).
„Flagi pokrył kurz” to trzecia książka w dorobku giganta amerykańskiej prozy, pierwsza z cyklu poświęconego fikcyjnemu okręgowi Yoknapatawpha. Jesienią 1927 roku Faulkner z dumą posłał sążnisty, blisko sześciusetstronicowy maszynopis do wydawnictwa, pyszniąc się, że jest to „TA książka”, „najdiabelniejsza”, jaką dotąd napisał. Jego samozadowolenie na nic się nie zdało, nie mógł bowiem znaleźć dla niej wydawcy. Za namową pewnego redaktora skrócił ją więc znacznie i wydał jako „Sartoris” (1. wyd. pol. PIW 1960). Pełnej wersji nie opublikował za życia. Dziś prezentujemy tę pełnokrwistą powieść po raz pierwszy po polsku w pełnej wersji. W budzącym respekt przekładzie Macieja Płazy. (Z okładki).
Media files:
Availability:
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 82-3 (1 egz.)
Notes:
General note
Tytuł oryginału: Flags in the dust, 1929.
Formatted contents note
Poslowie: Odkurzone sztandary / Maciej Płaza.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again