81617
Book
In basket
(Ludowa Historia Polski)
W niniejszym tomie znajdziemy artykuły ukazujące dzieje kobiet z ludu przez pryzmat miejsc, ról i aktywności, które przypadły im w udziale w różnych epokach i okolicznościach historycznych. Autorzy […] przyglądają się statusowi kobiet w średniowieczu oraz ścieżkom, na które wstępowały one w okresie rewolucji przemysłowej - jako migrantki, robotnice, służące, nauczycielki czy pracownice seksualne. Dotykają kwestii płci kulturowej, pisząc o kształtowania się takich form kobiecej tożsamości jak nowożytna czarownica i kobieta nieheteronormatywna, XIX-wieczna chłopka i nowoczesna dziewczyna. (Fragment wstępu).
Availability:
Wypożyczalnia Główna
All copies are currently on loan: sygn. 943.8, 943.8M (2 egz.)
Notes:
Formatted contents note
Zawiera: Większość „większej połowy”. Ludowa historia kobiet. I. Praca i pozycja społeczna. Kobieta chłopska w późnośredniowiecznej Polsce. Rolniczki w XIX i na początku XX wieku. „Wzięta w kilku słówkach rzecz o pokojówkach”. Służące domowe na ziemiach polskich drugiej połowie XIX wieku. W sercu industrializacji: robotnice w XIX i XX wieku. Awanturniczki. Ludowa historia pracy seksualnej w XIX i XX wieku. Nauczycielki ludowe (1850-1939). Pieśni niezbędne do przeżycia. Niezapisana historia opieki. II. Tożsamości. Jędze, gadaczki, szkodnice… Jak budowano narracje kreujące postać czarownice. Niewidoczne: jak squeerować ludową historię kobiet okresu przednowoczesnego? Skąd się wzięła dziewczyna? III. Sytuacje i doświadczenia. Przemoc. Polki, Żydówki, amerykańskie migrantki przemysłowe. Bieżenki 1915 roku. Negocjowanie nowoczesności. O zdrowiu reprodukcyjnym kobiet wiejskich w PRL
Creation/production credits note
Autorki i autorzy publikacji: Anna Dobrowolska, Małgorzata Fidelis, Olga Gitkiewicz, Barbara Klich-Kluczewska, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Monika Piotrowska-Marchewa, Aneta Prymaka-Oniszk, Anna Sosnowska, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Magdalena Toboła-Feliks, Alicja Urbanik-Kopeć, Przemysław Wielgosz, Elwira Wilczyńska, Tomasz Wiślicz.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again